Skip to main content

Vaatetorn ja jäljeõppeplats

Submitted by muuseum@kasmu.ee on
Image
Käsmu Meremuuseum - Vaatetorn 15 m
Vaatetorn 15 m
Pildi allikas:
Käsmu Meremuuseum
Pildi autor:

Vaatetorn, mis alati kõigis vanuses, eriti lastele meeldib ja ronimiseks sobib, on 15 meetri kõrgune remonditud nõukogudeaegne piirivalvetorn – kõrgus on inimesi ikka meelitanud. Sealt ei lahkunud valvel olev sõdur 50 aasta jooksul ööl ega päeval – lakkamatult jälgiti, et eestlased Nõukogude Liidust vehkat ei teeks. Vaatetorn on remonditud heade inimeste abiga, lisaks ehitusmeistrile trotsisid kõrguse kartust ka põlised Käsmu inimesed Kalle Jüriska ja Martin Laulik. 2021 on vahetatud kõik vaateplatvornid ja tehtud värvimistööd. Vaatetorni alla on paigutatud kõik jäljeõppe platsi vandaalide poolt purustatud tükid.

Vaatetorni alla on paigaldatud 2021 aastal vandaalide lõhutud jäljeõppeplatsi jäänused. 23.06.2021 hävib Lahemaa Rahvuspargi kaitsekorralduskavas Käsmu militaarpärandina märgitud jälje-õppeplats. Nn sadamaarendajad tõstavad kopaga mälestise tükkidena Haljala vallamaalt Käsmu Meremuuseumi tegutsemis alale. Kooskõlastusteta organiseeritud kuri hävitustöö võetakse ette omavoliliselt, teisaldatakse oskamatult ehk mälestise suhtes pahatahtlikult. Selle teo organiseerijad olid teadlikud 27. aprill 2021 ringkonnakohtu otsusest, mis tühistas lõplikult korruptiivselt menetletud Käsmu sadama detailplaneeringu kehtestamise - seepeale realiseeris kurjus end jäljeõppeplatsi kallal.

Veel 2021 aastani oli jäljeõppe plats turistide seas populaarne, selle nägemine oli huvitav nõukogudeaegne vaatamisväärsus, ajaloolisel Käsmu piirivalve kordoni territooriumil. Siis kirjeldati Käsmu külalistele objekti nii: Tegu oli eheda nõukogudeaegse kultuurmaastikulise objektiga, betoonpinnale tehtud looma ja inimeste jalajälgedega. Inimese sammude puhul on näidatud erinevat jäljetugevust (arvestusega et inimene liigub selg ees, või et üks inimene kannab nt teist inimest või rasket eset). Algupärane arhitektuurne lahendus, konstruktsioonid on maksimaalselt säilinud. Platsipinnas on mõned mõrad. Maha on kulunud osad platsi värvilised eraldusjooned, samas vana värvi toon ja asukoht on segelt aimatav. 1993 aasta fotol on värvilised eraldusjooned heas säilivuses nähtavad.

Meile teadaolevalt piirkonnas erandlik militaar-rajatis, piirivalve väljaõppe- jäljeõppeplats on rajatud Käsmu Nõukogude piirivalve kordoni peamiste ehitustööde ajal 1976. aastal. NSVL riigipiir ja piirivalvekordon. Tegu on piirivalvurite jäljeõppeplatsiga. Riigi merepiiril siluti rannaliiv, et jalajäljed mida liivalt leiti saaks tuvastada, kirjeldada ja määrata, kellele jälg kuuluda võiks. Säilinud on emailitud plekist sildid täpsustava informatsiooniga, venekeelsed.

Etnograafia alajaotused
Muuseumi objekt
Nimetus